Otomatik kapı sistemleri tabi ki tercih edilmeli kullanım açısından iyi ama otomatik kapılar nasıl çalışır?

Çoğu otomatik kapı, kapıların açılmasını / kapanmasını tetiklemek için kapının yan tarafına takılan hareket algılama sensörleri veya optik sensörler kullanır.

Otomatik Kapılar Nasıl Çalışır?

Birçok kişi otomatik kapıların modern dünyanın bir buluşu olduğuna inanma eğilimindedir, ancak otomatik kapıların neredeyse yarım yüzyıl boyunca var olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Bknz: Wikipedia kaynağı Otomatik Kapı Tarihi

Zamanla, bu kapılar daha teknolojik olarak sofistike hale geldi, ancak fikir bir süredir var!

Türlerine veya tasarımlarına bakılmaksızın tüm otomatik kapılar, ihtiyaç duyulduğunda kapıların açılmasını / kapanmasını tetikleyen sensörlerden oluşur. Otomatik kapılarda kullanılan çeşitli sensör türlerine bakalım:

Otomatik Kapılar Nasıl Çalışır?

Otomatik Kapılar Nasıl Çalışır?

Basınç Sensörleri

Basınç sensörleri ile otomatik kapılar nasıl çalışır ki? 1960’larda yayaların yaklaşımını tespit etmek için sensör olarak ‘kontrol paspasları’ kullanılmıştır. Bu paspaslar, kapıların önünde ve arkasında zeminin belirli bir alanındaki ağırlık / basınçta değişiklikler tespit etti. Belirli bir alanın yaşadığı ağırlık ayarlanan sınırdan fazlaysa (‘tetikleyici sınırı’ ortalama insan ağırlığından daha düşük olarak ayarlanmışsa), kapılar açılır.

Bu tür bir sistemi kullanmanın avantajı, paspas üzerinde baskı olduğu sürece veya başka bir deyişle, kapıların yanında duran / yürüyen bir kişi varsa, kapıların açık kalmasıdır. Bu sadece hızlı giriş / çıkış yapmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kapıların bir kişiye ‘kapanmasını’ önler.

Hareket Dedektörleri veya Optik Sensörler

Otomatik kapılar nasıl çalışır sorumuzun bir diğer cevabı hareket dedektörleri ya da diğer adı ile optik sensörler.

Bununla birlikte, günümüzde çoğu otomatik kapı, kapıların açılmasını / kapanmasını tetiklemek için kapının yanlarına monte edilen hareket algılama sensörlerini veya optik sensörleri kullanır. Bu sensörler, adlarından da anlaşılacağı gibi, kapının önündeki hareketi algılar veya ‘arar’. Bu sensörlerde hareket, kapı başlığına takılan ve genellikle aşağı ve dışa dönük bir anten tarafından üretilen bir mikrodalga ışını (10.5 GHz) ile algılanır.

Bu sensörler oldukça etkilidir, ancak önemli bir eksikliği vardır: sadece hareketi algılayabilirler. Bu nedenle, hareketsiz duran veya çok yavaş yürüyen (yaşlılar gibi) bir kişi tespit edilemeyebilir ve bu da kazalara yol açabilir.

Kızılötesi Sensörler

Kızılötesi sensörler ile otomatik kapılar nasıl çalışır sorusunu duyar gibiyiz. Bu özel sensörler, kapıların açılmasını / kapanmasını tetiklemek için kızılötesi teknolojisini kullanır. Bu sensörler, kapıları çevreleyen alandaki sıcaklık değişimlerini algılar, bu nedenle bir kişi kapılara yaklaştığında, ısı imzası sensörler tarafından algılanır ve bu da kapıların açılmasına neden olur!

Bu sensörlerin kendi başlarına verimli çalıştıklarına dikkat edin, ancak hıçkırık veya gözetimi önlemek için genellikle farklı sensörler tek bir sistemde çeşitli kombinasyonlarda kullanılır. Örneğin, hareket sensörleri, kapıların önündeki hareketi algıladıkları veya ‘gördükleri’ anda açma mekanizmasını tetikleme görevini yerine getirirler. Bununla birlikte, eğer kişi çok yavaş hareket ediyorsa ya da hala kapıların yanında duruyorsa, basınç sensörleri bireyin ağırlığını algılar ve ağırlık tahliye edilene kadar kapıların kapanmasını önler, yani kişi kendisinden uzaklaşır ya da kapıdan geçer. .

Kapılar Aslında Nasıl Açılır?

Sensörler bir bireyin varlığını tespit ettikten sonra, kapıları gerçekten açma / kapama işi tamamlanmalıdır. Sensörler, yardımcı bir tahrik veya bir dişli çark yoluyla kapının panellerine tutturulmuş bir elektronik tahrik trenine bağlanır. Yardımcı tahrik, kapıların açma ve kapama hareketlerini düzenleyen kauçuk kayışlarla bağlanır. Bu kapıların altında, kapıların düzgün bir şekilde kaymasını sağlayan makaralar bulunur.

Otomatik kapılar bu günlerde inanılmaz derecede kullanışlı ve oldukça güvenlidir, ancak daha iyi ve daha akıllı tasarımlar keşfetmek için her zaman çalışmalar yapılmaktadır. Seni bilmiyorum, ama kişisel olarak, parmaklarımın bir çırpısıyla açılan basit bir kapı ya da basit bir sözlü komut çok seveceğim bir gelecek!

Otomatik fotoselli kapı sistemleri ve otomatik endüstriyel kapı sistemleri hakkında bilgi almak isterseniz ilgili sayfaları kontrol edebilirsiniz!