Otomatik kapı daha geniş bir çerçeveden bakıldığında sanayi devriminin öne çıkan sonuçlarından biridir. Sanayi devriminde atılan önemli adımlar elektrik ve elektronik alanlarında da önemli gelişmelerin meydana gelmesine neden olmuştur.

İş yeri ya da mülkünüze otomatik kapı hakkında fiyat ve bilgi talebi hakkında bilgi almak için iletişim numaramız 0530 595 40 55

Otomatik kapı modelleri de bunların başında gelen gelişmelerden biridir. Kullanıldığı her alanda insanların hayatlarını kolaylaştıran ve bunun yanında işletme ya da firmalara çeşitli avantajlar sağlayan bir kapıdır. Tarihte kullanılmaya başlandığı ilk günden bu yana dikkat çekici bir konumda yer alması ve fonksiyonel özellikleri yaygın bir kullanıma ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemleri, birçok farklı varyasyonu ile ön plana çıkar. Bu kapı modelleri uygulandığı alanlarda sağa ya da sola açılıp kapanabilen modellere sahip olduğu gibi duşa ya da içe açılıp kapanabilen modellere sahiptir. Otomatik kapı sistemleri yaklaşılması halinde kendiliğinden açılır ve uzaklaşıldığında ise ayarlanan süreye göre kendiliğinden kapanır. Sensörle donatılmış olan kapılarda, tüm mekanizma bu sensörler aracılığı ile harekete geçer. Tabi aynı zamanda sensörleri de çeşitli hassaslık derecelerine göre ayarlamak mümkündür. Bazı kapılar 1 m uzaklıktan algılama yaparken bazıları 80 cm uzaktan algılama yapabilir.

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Sistemleri

Diğer yandan otomatik kapı sistemlerinin açılıp kapanabilmesi için elektrik enerjisi gereklidir. Ancak bu kapı sistemlerinde elektrik kesintileri için çeşitli önlemler alındığını da söylemek doğru olur. Elektrik kesilmesi halinde kapılar manuel olarak açılıp kapanabilir. Bu özellik otomatik kapılarda olmazsa olmazlardan biri olarak öne çıkar. Bunların yanı sıra otomatik kapılar, kanatların arasında biri bulunması halinde kapanmak için beklemeye devam eder. Sensörler aracılığı ile gerçekleştirilen bu güvenlik önlemi, otomatik kapıların tercih edilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Otomatik Kapı Nedir?

Otomatik kapı, üzerinde bulunan ana sistemlerin birbirine bağlı olarak çalıştığı ve bu sistemlerin sensörler ile harekete geçtiği kapı türleri arasında yer alır. Fiziksel bir güce ihtiyaç duymadan açılıp kapanabilen otomatik kapılar, kullanıldığı her alanda girişlere ve çıkışlara izin verir. Kolay bir geçiş sağlar ve bunun yanında hijyen ve enerji tasarrufu gibi pek çok avantajı da beraberinde getirir. Kapıların bir süre sonra kendiliğinden kapanması iç mekanın ısınmasını ya da soğumasını önler. Bu şekilde önemli ölçüde enerji tasarrufu meydana getirir.

Otomatik Kapı Tamiri

Otomatik kapı tamiri için her zaman alanında uzman ve deneyimli kişilerden yardım almak gerekir. Çükü otomatik kapılarda her biri birbiri ile bağlantılı olan farklı sistemler vardır. Bu sistemlere yapılacak olan yanlış bir müdahale geri dönüşü olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle otomatik kapılarda herhangi bir arıza durumu ile karşılaşılması halinde en yakın yetkili servisi aramak ve tamir ve onarım işini uzman ellere bırakmak en doğrusu olur.

Otomatik Kapı Çeşitleri

Otomatik kapıların her biri aynı amaca hizmet etse de kullanıldıkları alanlara ya da kullanım amacına göre farklı çeşitlere sahiptir. Her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olan otomatik kapı çeşitleri, amacına uygun bir şekilde konumlandırıldığında pek çok avantajı da beraberinde getirir. Otomatik kapı çeşitleri ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

  1. Fotoselli otomatik kapılar

Otomatik kapılar arasında başı çeken fotoselli kapılar, özellikle son yıllarda yeni nesil apartmanlarda ve mağaza girişlerinde tercih edilmektedir. Fotoselli kapılar, genelde hareket ve ısıya duyarlı olarak çalışır. Ayrıca giriş ve çıkışların çok yoğun olduğu alanlarda tercih edilir.

  1. Bahçe otomatik kapılar

Bahçelerde çift yönlü olarak kullanılması mümkün olan kapılardır. Giriş ve çıkış noktalarında rahatlıkla kullanılabilen bahçe otomatik kapılar, aynı zamanda bahçesinde günü büyük bir bölümünü geçirenler için daha korunaklı bir alan oluşturur.

  1. Seksiyonel otomatik kapılar

Müşteri isteğine bağlı olarak farklı boyutlarda ve ebatlarda üretilebilen seksiyonel otomatik kapılar, yatay ya da yukarıya doğru açılabilen modellere sahiptir. Ayrıca en dar mekanlarda bile rahatlıkla kullanılabilir. Ortamlarda bulunan temiz havanın muhafaza edilmesini sağlar. Estetik bir görüntüye sahip olmasının yanında oldukça kolay bir şekilde temizlenir.

  1. Bariyerli otomatik kapılar

Genel olarak site girişlerinde tercih edilen ve bunun yanında güvenli ve hızlı bir giriş çıkış için kullanılan kapılardır. Ön kısmında ek bir bariyer sistemi bulunur ve öncelikle bu bariyer açılır. Daha sonra ise kapının kendisi açılır.

Otomatik Kapı Fiyatları

Otomatik kapı fiyatları, her zaman için üretiminde kullanılan malzemeden sahip olduğu teknolojiye göre değişiklik gösterir. Bizi arayıp model ve fiyat bilgisi alabilirsiniz. Yani her otomatik kapının farklı bir fiyatlandırması olabilir. Otomatik kapıların çeşidi, kullanılan malzeme ve motor, kanat genişliği ya da boyutları fiyatların değişiklik göstermesinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle otomatik kapılarda yaklaşık bir fiyat bilgisi edinmek için öncelikle tercih edilecek olan kapının sahip olacağı özelliklerin belirlenmesi doğru olur. Bunun yanında daha net fiyatlara ulaşmak mümkündür.

Otomatik Kapı Fiyatları

Otomatik Kapı Fiyatları

Otomatik Kapı Modelleri

Otomatik kapı modelleri kolay bir kullanım sunması ve bunun yanında giriş çıkışları kolay hale getirmesi ile tercih edilir. Ayrıca estetik bir görüntü sunması da yaygın bir şekilde kullanılmasında etkili olur. Kullanışlı ve güvenilir olması kadar kullanıldığı her alanda şık ve estetik görüntüler oluşturur. İnsan trafiğinin çok olduğu alanlarda büyük bir kolaylık salar ve aynı zamanda hijyenik ortamların oluşmasına yardımcı olur.

Otomatik Kapı Motoru Nasıl Olmalı?

Otomatik kapı motoru seçiminde dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Bunlar sayısız bir şekilde açılıp kapanacak olan otomatik kapıların ilerleyen zamanlarda istenmedik sorunlar yaşatmaması adına önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle otomatik kapı kurulumlarında sistem bir bütün halinde düşünülmeli ve motor seçimi de mevcut işleyişi akmaya uğratmayacak şekilde yapılmalıdır. Otomatik kapı motoru seçiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Otomatik kapı motoru seçerken öncelikle kaliteli bir marka olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bunun yanında kapının ortalama ağırlığı motor seçimine etki eder. Motor kapı kanatlarını açarken ya da kapanırken çok fazla zorlanmamalıdır. Yani beklenmedik anda sorun çıkarmaması adına yeterli güce sahip olmasında fayda vardır.
  • Kapı ağırlığına motor seçimi yaparken kapasitesi kapının sahip olduğu ağırlığın üzerinde olmalıdır. Örneğin kapı ağırlığı 250-400 kg arasında ise motor kapasitesinin 600 kg seviyelerinde olması tavsiye edilir.
  • Otomatik kapıların kullanım yoğunluğu da motor seçiminde dikkatli olunması gerektiğini gösterir. Yoğun kullanım bir saat içerisinde kapıların 20’de fazla açılıp kapanması olarak tanımlanır. Böyle bir kullanımda ise kapı motorunun da bu yoğunluğu kaldırması gerekir ve buna göre bir motor seçimi yapılması doğru olur.
  • Bunların yanı sıra kapı uzunluğu da aynı şekilde motor seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıklardan biri olarak ön plana çıkar. Çünkü kapı uzunluğunun motorlar tarafından desteklenen uzunlukların altında olması sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ancak bunun tam aksi durumda ise kapılar çalışmaz ya da performans açısından ciddi bir kayıp meydana gelir.

Otomatik kapı modelleri ile ilgili merak ettiğiniz her şey için sizler de firmamızla iletişime geçebilir ve sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti ön planda olmak üzere Yenikapı Otomatik Kapı Sistemleri üreticisi olarak hizmet vermeye devam ediyoruz bilgi için bizi aramanız yeterli.