Fotoselli Teleskopik Kapı

Fotoselli Teleskopik Kapı

Fotoselli kapı son yıllarda yaygın bir kullanım alanına sahip olan ve diğer adıyla otomatik kapılar olarak tanımlan kapı modelleri arasında yer alır.

Fotoselli kapı hakkında fiyat ve bilgi talebi hakkında bilgi almak için iletişim numaramız 0530 747 34 55

Kapıların hemen üstünde bulunan fotosel sayesinde otomatik olarak açılan ve kapanan fotoselli kapılar, ışık ortamına göre yerleri değişen fotodirençler aracılığı ile çalışır. Kullanıldığı her alanda pek çok faydayı da beraberinde getirir. Bu nedenle her geçen yıl daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladığını söylemek doğru olur.

Fotoselli Kapı Nedir?

Fotoselli kapı, genel olarak cam ve paslanmaz çelik krom kullanılarak üretilen ve estetik açıdan oldukça şık ve dekoratif görüntüler meydana getiren kapı türlerinden biridir. Enerji tasarrufunun yanı sıra kolay geçiş imkanı veren bu kapılar, hijyen açısından da önemli faydalar sağlar.

Fotoselli kapıların açılması için herhangi bir şekilde insan gücüne ihtiyaç duyulmaz. Bu özelliği sayesinde havaalanlarından kamu kurumlarına, süper marketlerden hastanelere kadar pek çok farklı alanda kullanıldıkları söylemek mümkündür.

Fotoselli otomatik kapı, giriş çıkışlarınızı cam kapı sayesinde otomatik kayar kapı sistemi ile sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Otomatik kapı hakkında merak ettikleriniz mi var o halde içeriğimize göz atmalısınız.

Fotoselli Kapı Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoselli kapılar hakkında bilinmesi gerekenlerin başında bu kapıların çalışma sistematiği gelir. Kapıların önüne geçilmesi halinde kendiliğinden açılan ve sonrasında yine kendiliğinden kapanan fotoselli kapılar, dört farklı sistemin bir araya gelmesi sonucunda oluşur. Bu şekilde fiziksel güce ihtiyaç duymadan açılıp kapanabilir. Peki, fotoselli kapıların bu özelliğe sahip olmasında etkili olan sistemler nelerdir? daha yakından bakalım.

 1. Algılama sistemi (Radar): Algıulama sistemi yani radar kapıya herhangi bir cisim yaklaşması halinde bu cismi algılar. Bu algılama sistemleri son yıllarda mikrodalga ya da kızılötesi frekanslar yardımı ile çalışır. Cihazın cismi algılaması halinde yapılan programlama sayesinde ihtiyaç duyulan düşük voltaj elektrik sinyali direkt olarak kontrol paneliine gönderilir.
 2. Kontrol Paneli: Kontrol paneli fotoselli kapıların beyni olarak görülür. Bu sistem fotoselli kapıların en çok kullanılan modlarını kontrol eder ve yönetir. Fotoselli kapılarda yaygın olarak kullanılan modlar ise aşağıdaki gibidir;
 • Normal mod – Aç-kapa
 • Gece modu – Sürekli kapalı
 • Sürekli açık modu
 • Kış modu – Kanatlar yarıya kadar açılır
 • Yalnızca giriş modu – Kapı tek yönlü açılır

Bunların yanı sıra bazı kontrol panelleri bilgisayara entegre edilebilir ve bu sayede uzaktan yönetilebilir. Ayrıca kontrol panelleri, genel olrak kapının üst kısmında ve iç mekanda yer alır. İnglizce anlamı “head section” şeklinde karşımıza çıkar.

 1. Kanat profil sistemi: Kanat profil sistemleri genel olarak alüminyum profillerden meydana gelir. Fotoselli kapılarda performans kanatların ağırlığı ile doğru orantılıdır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; 4 mm + 4 mm kalınlıkta cam kullanılan ve bunun yanında 2200 mm yüksekliğe sahip olan olan kapılarda tek kanat ağırlığı yaklaşık olarak 50 kg’dır. Böyle bir durumda ise çift kanat ağırlığı ise 100 kg seviyelerine kadar çıkar.
 1. Motor ve yürütme grubu sistemi: Fotoselli kapıların en önemli bölümlerinden biri olan motor ve yürütme sistemi, dekoderli motorların kullanıldığı bir sistemdir. Yürütme grubu sistemi ve motor sürekli iletişim halindedir ve performansları doğru orantılıdır. Yani birinin gösterdiği performans diğerini de etkiler. Bunların yanı sıra fotoselli kapıların hız ayarı, ağırlık ayarı ve pek farklı özellikler, bu sistemin gösterdiği performansa göre belirlenir.
Fotoselli Kapı

Fotoselli Kapı

Fotoselli Kapıların Faydaları

Fotoselli kapılar, normal kapılara göre pek çok farklı fonksiyonu ile öne çıkar. Ayrıca sahip olduğu özellikleri ile kullanıcılar için birçok avantajı da beraberinde getirir. Aslında giderek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasının en önemli nedeni sahip olduğu işlevsel özellikleridir. Peki, fotoselli kapıların özellikleri nelerdir? daha yakından bakalım.

 • Fotoselli kapılar fiziksel güce ihtiyaç duymadan kendiliğinden açılabilir ya da kapanabilir.
 • Bunun yanında kısa bir süre açık kalabildiği için kullanıldığı her alanda belirgin derecede enerji tasarrufu sağlar.
 • Kendi kendine kapanma özelliği sayesinde dikkatsizlik sonucu kapının açık kalmasına izin vermez ve bu sayede iç mekanın daha hijyenik olmasına yardımcı olur.
 • AVM ya da alışveriş merkezlerinde insanlara elleri dolu olmasına rağmen kolay geçiş imkanı sunar.
 • Bunun yanında hem yaşlılar hem de engelli bireyler için oldukça kullanışlı kapılardan biridir.
 • Estetik ve şık bir görünüme sahip olması kullanım alanlarında ilgi çekici görüntülerin oluşmasına katkı sağlar.

Fotoselli kapılar, kendisine gelen bir sinyal ile çalışır ve özel olarak yapılan programlama ile belirli bir süre açık kalabilir. Ayrıca açık kalma süresi kullanıcıların isteğine bağlı olarak değişir. Bu nedenle kullanıldığı her ortamda alternatif çözümler sunar.

Fotoselli Kapı Modelleri

Günümüzde pek çok farklı tasarıma sahip fotoselli kapı modelleri olduğunu söylemek mümkündür. Kullanıldığı her alanda şık ve estetik görüntüler oluşturan bu kapılar, aynı zamanda pek çok farklı çeşidiyle öne çıkar. Genel olarak bakıldığında fotoselli kapı çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Normal fotoselli kapılar
 • Dairesel fotoselli kapılar
 • Fotoselli teleskopik kapılar
 • Fotoselli ameliyathane kapıları
 • Fotoselli akordeon kapılar

Fotoselli kapı modelleri, aynı zamanda üretildikleri malzemelere göre değişiklik gösterir. Bazı kapılar paslanmaz krom çelik ve kumlu camdan üretilirken, bazılarının üretiminde ise PVC sistemler kullanılır. Her mekâna uygun tasarımların gerçekleştirildiği fotoselli kapılar, aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak da üretim altına alınabilir.

Fotoselli Kapı Fiyatları

Fotoselli kapı fiyatları, genel olarak kapıların sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterir. Dilediğiniz modele göre fiyat bilgisi için bizi aramalısınız. Kapılarda kullanılan camın kalitesinden paslanmaz krom çeliğe kadar pek çok farklı özellik fiyat değişimine neden olur. Bunun yanında kapıların boyutları, farklı modlara sahip olması ve bu modların uzaktan kontrol edilebilmesi de aynı şekilde fiyatlara etki eder. Böyle bir durumda ise fotoselli kapı fiyatlarında daha net bilgilere ulaşmak için öncelikle kapıların özelliklerini belirlemek ve bunun ardından bir fiyat bilgisi almak doğru olur.

Fotoselli Kapı Fiyatları

Fotoselli Kapı Fiyatları

Fotoselli Kapı Tamiri Nasıl Yapılır?

Fotoselli kapılar, bundan 5 – 10 yıl öncesine kadar hastane, otel, AVM ve süper marketlerde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Ancak son yıllarda oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmuş ve özellikle insan trafiğinin çok fazla olduğu yerlerde oldukça etkili çözümler sunmaya başlamıştır. Hal böyle olunca market ve alışveriş merkezlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan fotoselli kapıların kullanımı her geçen yıl daha fazla artış göstermektedir.

Fotoselli kapılar, yoğun bir şekilde kullanılmalarından dolayı zaman zaman arıza yapabilmektedir. 4 farklı ana sistemden oluşan kapılar, bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak açılır – kapanır özelliğinde sorun yaşanmasına neden olabilmektedir. Ya da kapıların yanlış bir şekilde kullanılması da aynı şekilde arıza nedenleri arasında yer alır. Böyle bir durumda ise ilk olarak yapılması gereken fotoselli kapıların tamir ve onarımında uzman kişilerden yardım almaktır. Meydana gelen sorunlar karşısında bilgili olmayan kişilerin kapılara müdahale etmesi daha farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden uzman kişilerden profesyonel yardım almak en doğrusudur.

Sizler de fotoselli kapı modelleri ya da tamir ve onarımı konusunda detaylı bilgiler almak için firmamıza gelebilir ve alanında uzman bir ekiple sizlere sunduğumuz profesyonel çözümleri daha yakından görebilirsiniz.

Fotoselli kapılarda yerli motor yerli kart ya da dunker motor seçenekleriyle hizmet veriyoruz.